Raigo lugu - elu kodus hooleandja abiga on võimalik

Meie blogi jälgijad teavad, et Raigost oleme juttu teinud varemgi. Möödunud aasta maikuus avaldas Maaleht nüüdseks meie pikaaegseks kliendiks kujunenud mehe õnnetust saatusest mõtlevapaneva artikli, mida jagasime ka enda lehel.

Kuna Raigo lugu inspireeris toona paljusid igapäevast kõrvalist tuge vajavaid inimesi CareMate’ilt abi otsima, otsustasime anda ülevaate sellest, kuidas mehel vahepeal läinud on.


Üks päev muutis kogu elu

Täis elujõus mehe elu pöördus pea peale, kui ta 2015. aasta detsembrikuul liiklusõnnetusse sattus. Ülekäigurada ületades sõitis talle suurel kiirusel otsa auto, mille tulemusena murdusid mitmed kaelalülid. Ühe silmapilguga kaotas mees nii liikumisvõime kui iseseisvuse. Leppima pidi tõsiasjaga, et ülejäänud elu tuleb veeta ratastoolis.

Pärast mitmeid kuid haiglates ja taastusravikeskustes, tuli hakata mõtlema uuele elukorraldusele kodus. Esmalt olid abiks elukaaslane ning õde-vend, kes vaheldumisi töö ja laste kõrvalt Raigo eest hoolitsesid, kuid jätkusuutlik selline eluviis ei paistnud.

Abipalvega valla poole pöördudes soovitati Raigo lähedastel mees hooldekodusse paigutada, kuid koduste seinte vahel tundus elu mõistetavalt parem. Toona alles tegevust alustanud CareMate hooleandjateenuse kohta leidis Raigo õde infot Puutepunktist, ning juba mõne päeva möödudes leiti sobivad inimesed meest abistama.Raigo ise ütleb, et kuigi tal on ka kuulmispuue, said nad hooleandjatega suurepäraselt läbi ja kõik igapäevatoimetused alati tehtud.„Rääkisin, mis mul vaja on ja kõik sai ilusti tehtud – abivahendiga liikumine, voodi vertikaliseerimine, käte soojendus, trenažööril treening ja lõpus massaaž. Suhted olid positiivsed ja olen väga rahul,“ kiidab Raigo esimesi CareMate’i hooleandjaid.


Heast kogemusest kujunes pikk koostöö

Tänaseks on Raigo CareMate’i teenust kasutanud juba pea aasta. Eelkõige läheb kõrvalist abi perel vaja siis, kui mehe elukaaslane on tööl. „Edaspidi hakkasin teenust rohkem tellima – 2,5-4 tundi päevas, kuna elukaaslane töötab vahetustega 3 päeva ja 3 ööd,“ selgitas ta.

Suvel on hooleandjad abiks ka muruniitmisel ning sügisel puude lõhkumisel. Raigo sõnul on talle väga tähtis ka igapäevane suhtlus inimestega väljaspool kodu ja see, et vähemalt veidi oleks võimalik liikuda väljas. 

„Kõik on väga hästi läinud ja head suhted aitavad mind arendada ning väljaspool liikumine on samuti väga oluline,“ rääkis Raigo.

Jõukohane teenus abivajajale

CareMate’i hooleandjad käivad Raigol abiks mitu korda nädalas, olenevalt vajadusest. Taastusravil viibides pole teenust vaja kasutada, kuid suurema osa ajast kodus olles on see möödapääsmatu. Seda nii Raigo enda kui tema elukaaslase toimetuleku säilitamise seisukohast.

Raigo sõnul on CareMate’i teenuse hind väga mõistlik ja pere saab hooleandjate abiga kenasti hakkama. „Oma kodus elada on ikka kõige parem ja see on mulle oluline. Võin CareMate’i julgelt soovitada ka teistele abivajajatele,“ lisas ta rahulolevalt.

Olgem julgemad leidmaks väljapääsu

Eestis on tervislikel või vanusest tulenevalt põhjustel toimetulekuks abivajavad inimesi palju, ning see number on tõusuteel. 


Paraku ei suuda riigi hoolekandesüsteem pakkuda piisavalt toetust.

CareMate on loodud innustatuna isiklikust kogemusest abivajadusega. Eestis veel küllaltki ainulaadne ja ehk veidi umbuskugi tekitav hooleandjateenus võib olla aga päästev õlekõrs sadadele ja tuhandetele peredele, kes kannatavad tervist murdva hoolduskoormuse all või on sunnitud paigutama pereliikme hooldekodusse.

CareMate pakub võimalust valida hooleandja toredate ja professionaalete inimeste seast, kes on abiks sobival ajal ja kohas nii kodu- kui isikuhooldusel ning väljas käimisel.


Usume, et iga abivajaja väärib võimalust jätkata oma elu koduses turvalisuses ning nende lähedased peavad saama toetust iseseisva elu jätkamiseks nii tavapärases rütmis, kui vähegi võimalik!

Eelmine
Anu lugu – Keegi meist ei pea üksinda hakkama saama
Järgmine
Kui ligipääsetavad ja võrdsete võimalustega on täna Sinu kogemused erivajadusega inimeste eludes?