Minu tee hooleandjaks

Kadri Valk

Olen alati tundnud, et soovin panustada väärtustesse ja tegevustesse, mis toetavad inimesi, kes erinevatel põhjustel ei saa ise hakkama. Miks? Sest ühiskond on tervik ja kõik selle liikmed võrdselt olulised.

Me vajame ühiskonna täisväärtuslikuks toimimiseks nii koristajat kui medõde, laotöötajat, raamatupidajat, firmajuhti jne. Oleme kõik kellegi lapsed, emad-isad, vanaemad-vanaisad, õed-vennad, sõbrad jt. Seeläbi moodustame suure võrgustiku, mis võiks ja peaks läbi meie kõigi koostöö ja panuse toimima. Seega on igal inimesel täita oma roll ja iga inimene on vajalik.

Kui vaatame vanemaealisi inimesi, kes täna vajavad igapäevatoimetustes abi, peaksime meeles pidama, et on olnud aeg, kus nad on jõudnud rohkem. Nüüd on meie, nooremate, kord neid toetada ja läbi selle avaldada tänu nende panuse eest.

See võib kõlada liiga pateetiliselt, aga minu jaoks on praeguses ühiskonnas selle koha peal suur väärtuskonflikt. Vanemad inimesed, kes enam võrdselt noortega ei suuda tegutseda, lükatakse kõrvale, pannakse hooldekodudesse. Samas on neilt palju õppida, sest elukogemus on väärtus, mida noortel ei ole ja mis on samavõrd tähtis kui akadeemilised teadmised.

On mõistetav, et erinevatel põhjustel ei saa kõik oma lähedasi kodustes tingimustes hooldada ja seetõttu on hooldekodude olemasolu tänuväärne, aga see võiks olla kõige viimane variant, siis, kui enam teisiti ei saa. Paljud praegused hooldekodud on pideva kriitika all nii oma struktuuri, toimimise kui ka hinna poolest, mistõttu paljud ei saa ega taha oma lähedasi sinna panna.

Erivajadusega inimesed on nagu kõik teised. Neile on samuti eneseteostus oluline ja ka siin on erihoolekandeasutused viimane variant, mida kaaluda. Olla hooldatud oma kodus, oma lähedaste juures on parim valik.

Sellistes olukordades tulebki appi hooleandja, inimene, kes omab piisavalt teadmisi, et kedagi kodustes tingimustes igapäevatoimingutes aidata ja võimalusel käia koos ka kodust väljas. Hooleandja võib olla iga inimene. Vaja on vaid aega ja tahtmist, empaatiavõimet ning kannatlikku meelt. Vabalt valitud tööaeg ja -koht annavad võimaluse töötada endale sobivas piirkonnas ja ajal ning mõistliku tasu eest. Hea võimalus lisaraha teenimiseks ka põhitöö kõrvalt.

Inimestena vajame tegelikult kõige rohkem tunnet, et oleme väärtustatud ja armastatud. Ja selleks ei ole vaja palju teha. Piisab, kui inimene saab tähelepanu, teda kuulatakse, tema põhivajaduste eest hoolitsetakse ja ta saab tunda, et on vajalik, kasvõi natukene.

Eelmine
CareMate annab kaua oodatud iseseisvuse
Järgmine
Inimeste hooldamine kui tulevikutöö