Kuidas talvistes oludes ohutult liikuda?

Kaunist esimest adventi! 

Detsembri alguse puhul sadas paljudes Eesti paikades maha korralik lumekord. Lumine ilm toob kindlasti rõõmu ja jõulutunnet südamesse, kuid muudab väljas liikumise ka keerulisemaks ja ohtlikumaks.

Siinkohal on sobilik tuletada meelde, kuidas talvistes oludes ohutult liikuda ja mida abivahendite ettevalmistamisel silmas pidada!


  • Planeeri ette ja varu liikumiseks aega
Lumi, lörts ja jää teel muudavad liikumise raskemaks kõigile. Kindlasti tuleb arvestada, et sihtkohta jõudmine võtab tavapärasest rohkem aega ja nõuab suuremat ettevaatlikkust. 

Planeeri võimalusel oma nädala käigud poodi, arsti juurde ja mujale ette, ning valmistu nendeks õigeaegselt.

Soovitame väljas liikuda koos abistaja või mõne lähedase inimesega, kes aitaks vältida libedusega kukkumist ning muudaks väljaskäimise oma toega ka Sinu jaoks nauditavamaks.

  • Kontrolli ja valmista abivahendid ette

Abivahendite korrasolekut tuleks tegelikult kontrollida aastaringselt, sest kulunud kummiotsad karkudel ja keppidel võivad isegi mitte libedal pinnasel ohtlikud olla.


Kepid ja kargud
Kui plaanid aga liikuda jäisel või lumisel kõnniteel, siis tuleks karkudele ja kepile paigaldada jääteravik või kroon, mis haakub libeda pinnaga paremini ja pakub suuremat stabiilsust.


Ratastoolid

Ratastoolide puhul tuleb kindlasti veenduda, et kummides oleks õige rõhk ja pidurid töökorras. Tühjade kummidega on liikumine raskem ja pidurid ei pruugi oma eesmärki täita. Liiga täis kummid võivad aga kergelt puruneda.

Lumes ja jääl liikudes on soovitatav kasutada spetsiaalseid rehve, mis on laiemad ja sügavama mustriga. Rattaid peaks olema lihtne vahetada toarataste vastu.

Samuti on võimalik lisada ratastoolile ette lisaratas, mis muudab lumes ja ebatasasel pinnasel manööverdamise tunduvalt lihtsamaks.


Elektriratastoolide puhul tuleks meeles pidada, et aku maht väheneb miinuskraadidega oluliselt. Enne väljaminekut lae ratastooli aku kindlasti täis.


Vajadusel palu abivahendi kontrollimisel ja hooldamisel abi lähedastelt või abistajalt!

Invarust leiad suure valiku erinevaid lisatarvikuid erinevatele abivahenditele:  www.invaru.ee/tooted/tagavaraosad-lisatravikud


  • Veendu, et oled pimedas nähtav
Pimedat aega on Eestis paraku rohkem kui valget ja selle tõttu paneme kõigile südamele, et ka abivahendiga liikudes on oluline end teistele liiklejatele nähtavaks muuta.

Lisaks enda riietele helkuri kinnitamisele saab spetsiaalseid helkurkleepse paigaldada ka karkudele, keppidele, rulaatoritele ja ratastoolidele.

Kui jalakäija või ratastooliga liikuja näeb pimedas lähenevat autot juba kaugelt, siis autojuhi vaatevälja ilmub ilma helkurita liikleja alles 30 meetri kauguselt. Suurel kiirusel liikuva auto jaoks on sellest teekonnast pidurdamiseks aga liiga vähe.

Korralik helkur võimaldab autojuhil inimest teel näha aga 130-150 meetri kauguselt!


  • Riietu ilmale vastavalt
Ilmad on Eestimaa sügis-talvele vastavalt niisked, tuulised ja jahedad. Enne väljaminekut tuleb hästi läbimõelda ka riietus.
Sobivad riided on sellised, millega ei hakka liikumisel palav, kuid samas hoiavad piisavalt sooja ja kaitsevad niiskuse ning külma tuule eest. Lumes ja libedaga liikumine võtab tavapärasest enam aega ja arvestada tuleb pikema õues viibimisega.
Spetsialistid soovitavad riietuda kihiliselt, sest isolatsioon tekitab riiete vahele sooja hoidvad õhutaskud.
Esimene ehk naha vastas olev kiht juhib niiskust eemale ning hoiab keha sooja ning kuivana. Selleks sobib hästi näiteks meriinovillane pesu.
Teise kihi eesmärk on hoida sooja. Selleks on sobilik näiteks fliis või külmema ilma korral õhuke sulejope, mida on kerge vajadusel kokku pakkida ja seljakotti panna. Olemas on ka sooja hoidvaid sulepükse.
Kolmanda kihi eesmärk on kaitsta kandjat vihma ja tuule eest. Selleks sobivad hästi veekindlast materjalist joped ja püksid. Püksid võib vabalt tõmmata ka lihtsalt sooja pesu peale.

Kokkuvõtteks
Kui pead jaheda ilma ja libedate teeoludega kodust välja minema, siis:
  • planeeri oma käigud aegsasti ette
  • kontrolli ja vajadusel kohanda oma abivahendid
  • varu liikumiseks aega
  • riietu ilmale vastavalt
Paneme inimestele südamele, et pööraksite oma abi vajavatele lähedastele talvel eriti suurt tähelepanu ja oleksite võimalusel neile igapäevatoimingutel toeks.
CareMate'i hooleandjaid on võimalik abivajajatele ka väljas käimiseks appi kutsuda!
Eelmine
Kas ma oskan ära tunda, millal on õige aeg tellida vanematele abi?
Järgmine
Anu lugu – Keegi meist ei pea üksinda hakkama saama