Kuidas aidata dementset lähedast, kes on üksinda kodus?

Eestis on kokku üle 21 000 inimese, kellel on dementsus ning kes vajaksid abi ja hoolt. Nendest enamik on aga koduses keskkonnas. Kui dementsus ei ole veel nii tugev, siis saab inimest toetada väga edukalt oma tavakeskkonnas. Kuidas Sina saaksid oma lähedast kõige paremini aidata?

Näiteks Harjumaal avati Eesti esimene dementsussõbralik kodu eakatele. Kolmnurkse plaaniga kodus on tegevustoad, väike teatrikohvik, teraapiaruumid, robotlemmikloomad ja väljas aed. Kõik on tehtud selleks, et inimesed tunneksid end seal mugavalt ja hästi! Kuid väga palju on neid, kes ikkagi vajaksid abi just enda kodus.  

Dementse eaka eest hoolitsemine nõuab palju rohkem aega ja tegelemist. Need inimesed vajavad lihtsalt keskmisest rohkem abi just seetõttu, et võivad ära unustada ka oma igapäevatoimingud.  

MIS ON DEMENTSUS?

Dementsus on haigus, mis võib ükskõik keda tabada, aga suurim risk on loomulikult eakatel. Seda võib esineda 40+ vanusest alates, kuid peamine haigusgrupp on siiski 65+ ja vanemad inimesed. 

Dementsus on progresseeruv kesknärvisüsteemi haigus, mille tagajärjel hukkuvad närvirakud peaajus. Haiguse käigus kaotab inimene järk-järgult võimekust taju, tunnetuse ja eesmärgipärase käitumise osas, kuni see hakkab oluliselt segama tema igapäevast toimetulekut. Tegemist on pöördumatu ajukahjustusega.

Väga palju on võimalik ära teha, kui soovitakse dementsusega elavate inimeste elukvaliteeti võimalikult kaua kõrgena hoida. 

Selleks, et ennetada probleeme, mis võivad dementsetel inimestel tekkida, tuleks välja mõelda, kuidas tal oleks kõige turvalisem? Mida teha, kui on vaja kuskile temaga minna? Kuidas ta kodus üksinda hakkama saab?

Kui Sinul või Sinu lähedasel oleks vaja abi eaka inimese hooldamisega, siis meie spetsialistid on rõõmuga nõus Sind aitama! Dementsusega inimesega suhtlus nõuab kannatlikkust ning kodune keskkond peaks olema võimalikult müravaba ning rahulik.

Oleme loonud korraliku väljaõppe ning meie hooleandjatel on pikk kogemus erinevate inimestega tegelemisel ja abistamisel. Oleme suurt rõhku pannud inimsuhetele, et keegi ei tunneks end koduses keskkonnas ebameeldivalt vaid saaks kõik toimingud rõõmsalt tehtud. Meie jaoks on olulised rahulik hääletoon ning selge kehakeel, et inimene mõistaks meid ning tunneks end hästi.  

Kui dementsus ei ole veel nii tugevas faasis, siis on võimalik inimesel täiesti edukalt toimida oma tavakodus. Kuid sellisel juhul vajaks ta ikkagi tuge ja hoolt ning seda me ka pakume. Saad endale hooldaja tellida SIIT


Klientide tagasisided meie hooleandjale Edale:


Jako: “Väga meeldiv ja asjalik abiline. Kindlasti kohtume edaspidi kui abi vajan. Aitäh!” 


Kalev: “Suur tänu abi eest. Töö korralik.”


Lisainfot näeb dementsussõbraliku kodu kohta siit: https://www.err.ee/1115636/harjumaal-avati-eesti-esimene-dementsussobralik-kodu-eakatele 


Eelmine
Miks tellida jalgade hooldus oma eakale lähedasele?
Järgmine
Vajad abi puudega eaka inimese hooldamisel? Loe, mida Katrin ette võttis.