Kui ligipääsetavad ja võrdsete võimalustega on täna Sinu kogemused erivajadusega inimeste eludes?

Kas oled pannud tänaval tähele või on sootuks Sul endal tulnud ette hetki, kus Sa ise või lähedane on pidanud üle jõu käivaid liigutusi tegema, et hooldusabini jõuda? Miks see on tähtis teema ja kuidas sellega Eestis riigis on?

Viimastel aastatel on Eestis hakatud üsna palju tähelepanu pöörama erivajadustega inimeste abistamisele. Selle tarvis on loodud tervitavad võimalused igasugusteks ühendusteks, et kogukonda aidata. Väga tore! Sellega seoses on nüüd järgmiseks sammuks tarvis ühiskonnas üldiselt rõhku panna tööohutusele hooldamise regulatsioonis ja seda nii abisaajate kui abistajate tervise hoidmise meetmete suhtes.

On hea meel näha, et inimestele, kes elavad tuppa lukustatud trepiastmetega majade erinevatel korrustel, on nüüd abikäed olemas. Kuid tõdema peab, et riigil on veel oma tee minna, et ka abikäte tööohutusnõude määratlused paika saada. Seda saavutamaks tuleb esmalt tegeleda võrdsete võimaluste ja õiguste tagamiseks abivahendite võimaldamisega kõigile erivajadustega inimestele.

Milliseid abivahendeid üldse vaja oleks? Selle peale ei oskagi ilmselt tavainimene tänaval tulla. Sellele näiteks, mis ohud võivad tekkida trepiastmetel mitmekümne kiloste täisealiste inimeste tõstmisel koos liikumisvahendiga (näiteks ratastool), oleks hädasti tarvis paika panna ohutusnõuded.

Musta stsenaariumi väljatoomisel soovime rõhutada, et riskide maandamist tuleb täie tõsidusega võtta! Keegi ei soovi, et abisaaja võiks vales kohas kukkudes endale rohkem viga. Samuti tuleks välistada, et abipakkuja töö tegemisel ja abistatava tõstmisel näiteks pikaaegsetel küürus seljaga raskuste tõstmistel enda tervisele sedavõrd ohtu tekitaks, et ise invaliidistuda. Seljavigastused on väga kerged ja salakavalad tekkima just siis, kui neid kõige vähem oodatakse.

Esmalt on kindlasti abivahendid, nagu liftid, vajalikud, aga saab ka kergemini. Kogu ohutuse tagamiseks vajalik algab eelkõige inimesest, kes abi saab ja kes talle seda pakub. Mis riskid on? Kuidas neid vältida? Mis on minimaalsed abivahendid, et tagada ohutus ja mitte laskuda protsessi kohalike omavalitsutega, kust vahendite kätte saamiseni kulub üksjagu aega? Et tagada tööohutus, on CareMate loonud omalt poolt hooldusabi pakkuda soovivatele inimestele professionaalse koolituse. Selle läbimine on platvormil olevatel teenuseosutajatele kohustuslik.

Omast käest teab CareMate asutaja Marion kõige keerulisemate olukordade ohutuse tagamisest omajagu. Kaelast halvatud liikumispuudega inimeste ohutuks abistamiseks on ta oma kuue aastase töötamise tõttu hooldajana Inglismaalt saanud suure hulga kogemusi. Praktika on näidanud, et tema enda tervis pole kogu selle aja jooksul kübetki kannatada saanud. Tore on tõdeda, et Marion on toimetanud ka abivajajaid koos abivahendite organiseerimisega teisele poole maailma ja suutnud nii viia kaelast halvatud inimesi töökohustusi täitma näiteks New York`i või puhkama liivastele Kariibi Mere saartele. Oma kogemuse pealt usub Marion, et kui inimesel  on tahe, siis on kõik võimalik. Seega neile, kes tunnevad ligipääsetavust võimatuna, soovitab ta vaadata nüüd olukorrale sellise pilguga, et mida tuleb teha soovide täitumiseks ja kindlasti mitte ära unustada ohutuse tagamist.

Hea meel on tõdeda, et hooleandjad, kes kodudes käivad, on andnud soovitusi abi tellijatele, mida teisiti korraldada ning selle valgustustöö tulemusena on näha, et arvamust kuulda võttes on kõigil turvalisem elu ning rohkem tegusid tehtud! 

Kui Sul on tekkinud küsimusi ja mõtteid, või oskad enda poolt mõne põneva ja õpetliku loo rääkida, siis palun võta meiega ühendust, et üheskoos elu paremaks saada. Kui tekkis soov proovida hooleandjaid, kes turvaliselt aitaks Sind või Su lähedast näiteks voodist või kodust välja, siis on võimalik tellida abi iseteenindusest www.caremate.ee või helistades Helerile 588 03 616.


Turvalist teekonda!

Sinu CareMateEelmine
Raigo lugu - elu kodus hooleandja abiga on võimalik
Järgmine
Hoolivus muudab meid tervemateks! Teaduslikult tõestatud!