Kas ma oskan ära tunda, millal on õige aeg tellida vanematele abi?

CareMate teel saab tellida hooleandjaid, kes tulevad koju pakkuma  hooldusabi ning vaimset tuge, kuid tihti ei ole võimalik selle eest näiteks tasuda ja lähedased on oma abivajaja pereliikme hooldamise enda peale võtnud. Sellega kaasneb kahjuks tihti mitmeid probleeme. Esiteks ei osata õigel ajal piisavalt olla oma lähedasele olemas. Teiseks on segunenud peresuhted, mille puhul tihti ei julgeta isegi küsida, kas abi on vaja? Võõra spetsialisti appi tulek võibki olla siinkohal parim lahendus. Kuid millist abi ja kuna peaks hakkama tellima?

CareMate poole on pöördutud mitmetel kordadel, kui enesega hakkama saamiseks abi vajavate lähedaste olukord on juba päris lõppfaasis ning inimesel on eluteed jätkata vaid mõned kuud. Abivajaja pole ehk piisavalt oma lapsi teavitanud terviseseisundist või raskustest näiteks toitu muretseda ning seetõttu jäänud ka kuhugi „kardinate taha“ oma lastele varjuks. Suhted on perekondades kaugenenud ning lapsed ei oska selle peale tullagi, et ehk oleks aeg sekkuda.

Sealsamas on pöördutud ka CareMate kasutajatoe poole juhtudel, kus on tunnistatud, et ei oska päris täpselt arvata, kas nüüd peaks tõesti hakkama abi küsima. On uuritud, kas tuleviku tarvis võiks olla abikäed nende piirkonnas olemas.

On rõõm, et enamik kliente, kes CareMate on tulnud, siiski tunnevad muret piisavalt õigel ajal ning mitmekümnete klientide lähedaste tervis on tegelikult hooleandja toel tugevnenud. See on ühtlasi  ennetus raskemate haiguste ärahoidmiseks. Silmnähtavate tulemuste nägemine on kõigile toonud rõõmu südamesse. Mis saakski parem olla, kui inimväärikas ning pikem ja tervem elu.

Mõned nipid, mille järgi abivajadust hinnata:

  • Talve eel tuleks uurida, kas väljas käimine on lähedasel jäämas vähemaks seoses ilmastikuolude tõttu? Näiteks jääga ei julgeta enam üksi välja minna?
  • Peaks uurima, mida lähedane sööb varasemast erinevalt ja kas ta ikka korralikult endale toiduvarud hangitud saab.
  • Koristamisabi korral ei pruugi olla enam piisavalt jõudu, et tolmuimejaga näiteks koristada.
  • Suhted sõpradega on jahenenud. Ehk on siin ohuteguriks üksindustunne? Klassikokkutulekutel enam mitte käimine võib olla märk, et paljud vanad sõbrad on juba seast lahkunud ning seetõttu tunneb lähedane ka alateadlikku hirmu suremise eel ja on hinges üksinda.
  • Kui on puuküttega maja, siis peaks kindlasti uurima, kas tuppa saavad küttepuud muretsetud ja tuba soe?
  • Kas on rohtusid, mida lähedane peaks tarvitama ning kas ta neid kätte saab ja tarvitab vastavalt väljakirjutusele?
  • Kuidas on lood mäluga? Ehk on ohuks unustada õigeaegselt rohtude võtmine või isegi söömine?
  • Kas on tekkinud isutus ning millest see on tingitud?
  • Kas lähedane kurdab kusagilt valu, on muul moel kuidagi rohkem häiritud või stressis?

Kui nendele küsimustele on raske vastuseid leida, siis võib alati CareMate kirjutada ja küsida nõu, kuidas veel täpsemini hinnata olukorda ja koos leitakse kindlasti lahendus.

CareMate teenuste hulgast saab valida lisaks isikuhooldusele ka lihtsamaid toiminguid nagu näiteks triikimisabi, jalutama viimine, rohu võtu meeldetuletus, kütmisabi, aga ka palju muud. Lähemalt saate hooleandjate poolt pakutava abiga tutvuda siit: https://caremate.ee/services

Maailma Tervishoiuorganisatsioon on välja toonud, et lisaks tervislikule toitumisele, piisavale liikumisele ja võimlemisele on väga oluline ka toetatud suhete olemasolu. Seda eriti ajal, mil tänapäeval elavad lapsed vanematest eraldi ja peremudelid on muutunud.  Seetõttu on CareMate töötajatele tulnud tagasisidet, et lausa rõõm on oodata uut külaskäiku hooleandjalt, kellega päevakajalisest rääkida ja ka oma tarkuste jagamisest heameelt tunda.

Eelmine
Vaata videot: kuidas registreerida end meie hooleandjaks?
Järgmine
Kuidas talvistes oludes ohutult liikuda?